Czym jest układ klasyczny w tabeli przestawnej?
Tworząc tabele przestawne, czyli tzw. pivoty często nie generujemy wyników, które są dla nas ostateczne a jedynie w formie przejściowej, którą kolejno będziemy potrzebowali dalej modyfikować. Posługując się fragmentem danych o kursach akcji z witryny bankier.pl stworzymy właściwą tabelę przestawną.

Na podstawie danych powyżej, wybierając pola Walor AD, Wzrost/Spadek oraz Liczba transakcji AD stworzymy pivota, który będzie wyglądał następująco:

Czemu warto stosować układ klasyczny?
Dane są przedstawione w formie ładnie zgrupowanej ale nie nadają się do przekazania dalej. Ponadto pola są przedstawione i z zgrupowane w jednej kolumnie i nie sposób je odróżnić. Nie możemy na tabeli w takiej formie dokonać wielu operacji jak czy nawet funkcji jak wyszukaj.pionowo. Również taka forma nie jest wskazana do eksportu do csv. Taką wersję danych można potraktować jako układ domyślny.
To co potrzebujemy to przestawienie tabeli przestawnej do układu klasycznego, który umożliwia przeciąganie pól po siatce
Przechodzimy tam klikając prawym przyciskiem myszy na tabelę przestawną: Opcje tabeli przestawnej -> Wyświetlanie -> Układ klasyczny tabeli przestawnej

Wtedy tabela z danymi będzie wyglądać jak poniżej:

Następnie warto usunąć sumy częściowe oraz dodatkowo ustawić powtarzanie pól w ustawieniach pola. Przy czym powtarzanie pól należy ustawiać dla każdego pola osobno.

Wtedy otrzymamy dane w formie, która nadają się do dalszej obróbki, czy też do wykorzystania różnych funkcji.

Układ klasyczny w VBA
Programistycznie zmiana do układu klasycznego będzie wyglądać następująco. W zależności od naszej tabeli przestawnych i pól jakie wykorzystujemy powinniśmy podać właściwe nazwy w kodzie.
Sub UkladKlasyczny()
With ActiveSheet.PivotTables("Tabela przestawna1")
'Ustawienie wyglądu klasycznego
.InGridDropZones = True
'Powtarzanie się wartości w zadanym polu
.PivotFields("Walor AD").RepeatLabels = True
.PivotFields("Wzrost/Spadek").RepeatLabels = True
End With
End Sub